Podatek
Definicje i rodzaje
- podatek dochodowy (procent indywidualnych zarobków oddawany rządowi);
- podatek konsumpcyjny: VAT (podatek od wartości dodanej) i akcyza na wyroby tytoniowe, alkohol, produkty energetyczne i pewne wybrane towary, takie jak np. kawa w Niemczech;
- podatek od nieruchomości (oparty na wartości gruntu i mienia);
- taryfy/opłaty celne (podatek od importowanych towarów, który wspiera przedsiębiorstwa krajowe);
- akcyza (podatek pośredni, który obciąża sprzedaż określonego towaru);
- podatek środowiskowy (dodatkowy koszt dodawany do ceny zakupu lub ceny użytkowania produktów, które powodują zanieczyszczenie lub takiej działalności, która zniechęca do ich konsumpcji albo produkcji);
- podatek od dochodów kapitałowych (podatek pobierany od dochodów kapitałowych, zysków inwestora, kiedy sprzedaje aktywa trwałe po cenie wyższej niż cena zakupu);
- podatek od spadków (podatek zapłacony od pieniędzy lub własności odziedziczonej po czyjejś śmierci).
Kraj, w którym jesteś tzw. rezydentem do celów podatkowych, może opodatkować twoje dochody z różnych miejsc na całym świecie. Mieszczą się w nich pensje, emerytury, świadczenia, dochody z nieruchomości i każdego innego źródła oraz zyski kapitałowe ze sprzedaży nieruchomości.
Każdy kraj ma swoją własną definicję rezydencji podatkowej.
Oszustwo podatkowe i unikanie opodatkowania
celowo podaje nieprawdziwe informacje w zeznaniu podatkowym lub nie uiszcza należnych kwot w pełnej wysokości;
deponuje pieniądze na rachunkach w zagranicznych bankach bez zgłoszenia tego faktu lub odprowadzenia odpowiedniego podatku;
stosuje „agresywne planowanie podatkowe”, działając na pograniczu prawa, aby zminimalizować obciążenia podatkowe.
Jakie są konsekwencje?
Oszustwa podatkowe i unikanie opodatkowania ograniczają zdolność kraju do gromadzenia pieniędzy i wdrażania polityki społeczno-gospodarczej. To może oznaczać cięcia w finansowaniu usług publicznych, takich jak opieka zdrowotna czy edukacja.
Mój rząd i UE
Kto co robi?Odpowiedzialność za zwalczanie oszustw podatkowych i unikania opodatkowania spoczywa na poszczególnych krajach. Jednak w coraz bardziej zglobalizowanym świecie UE zapewnia ramy i wsparcie w radzeniu sobie z transgranicznymi problemami podatkowymi. Ustawodawstwo UE ułatwia na przykład współpracę pomiędzy krajowymi organami podatkowymi.
Dowiedz się, jak UE walczy z oszustwami podatkowymi i unikaniem opodatkowania.
‘Oszustwa podatkowe i unikanie opodatkowania w UE: brakująca kwota’: obejrzyj film wideo.
Podrabianie
Dowiedz się, jak unikać kupowania podrobionych produktów
Prawa własności intelektualnej (IPR) zapewniają odpowiednie wynagrodzenie za wysiłek kreatywny i twórczy oraz zachęcają do podnoszenia nakładów na nowe i wydajniejsze produkty. W dzisiejszej gospodarce, opartej na wiedzy, pobudzają tworzenie nowych miejsc pracy.
Naruszenia IPR są szkodliwe, gdyż zmniejszają dochody przedsiębiorstw i rządów, tłumią inwestycje i innowacje oraz hamują rozwój gospodarczy. Skutkuje to utratą miejsc pracy i ograniczeniem budowania dobrobytu (produktu krajowego brutto, inaczej PKB). Ponadto towary naruszające IPR mogą zagrozić bezpieczeństwu konsumentów, gdyż najprawdopodobniej nie spełniają norm bezpieczeństwa.
Przewodnik online nt. identyfikowania podróbek.
Organy celne państw członkowskich UE są na pierwszej linii przeciwdziałania wprowadzaniu towarów naruszających prawa własności intelektualnej (IPR) na rynek UE. Dowiedz się więcej na temat unijnych ram prawnych.
„Prawdziwa cena podrobionych towarów”: obejrzyj film wideo.
organizacje pozarządowe,
fundacje i organizacje
charytatywne
W niektórych krajach, kiedy przekazujesz pieniądze na organizacje pozarządowe (NGO), fundacje lub organizacje charytatywne – począwszy od tych finansujących badania medyczne po te utrzymujące historyczne obiekty – możesz uzyskać zwolnienie podatkowe.
Belgia i Rumunia znajdują się w gronie państw, w których można dokonywać odpisów na organizacje charytatywne w zeznaniu podatkowym, składanym za dany rok. Część tego co dajesz jest tobie zwracana (pod warunkiem, że darowizna jest przekazywana zarejestrowanej organizacji charytatywnej).