Daň
Definice a druhy
- daň z příjmu (procenta z jednotlivých výdělků, která se odvádí vládě);
- daň ze spotřeby: DPH (daň z přidané hodnoty) a spotřební daň z tabáku, alkoholu, energetických produktů a specifického zboží, jako je káva v Německu;
- daň z nemovitosti (na základě hodnoty pozemku nebo nemovitosti);
- celní poplatky (daň na dovážené zboží, která má podpořit státní podniky);
- spotřební daň (nepřímá daň uvalená na prodej určitého zboží);
- ekologická daň (dodatečný poplatek přidaný k ceně za nákup nebo používání znečišťujících produktů či činností, který odrazuje od jejich spotřeby nebo produkce);
- kapitálové výnosy (druh daně uvalené na kapitálové zisky, výnosy, ze kterých má užitek investor, když osoba prodá kapitálové aktivum za vyšší než pořizovací cenu);
- dědická daň (daň placená z peněz nebo majetku, který od někoho zdědíte, když daná osoba zemře).
Přečtete si více o systémech v jednotlivých zemích.
Dostali jste vytoužené pracovní místo? Blahopřejeme! Jak asi víte, začít pracovat také znamená začít platit daň z příjmu, a to podle toho, kolik si vyděláte.
Země, ve které máte pro daňové účely bydliště, může zdanit váš celkový celosvětově dosažený příjem z výdělečné činnosti nebo kapitálový příjem. K tomu patří platy, důchod, příjem z nemovitosti nebo jiných zdrojů či kapitálové zisky z prodeje nemovitosti.
Každá země má svou vlastní definici daňového bydliště:
Zjistěte jak funguje daň z příjmu, když trávíte čas ve více zemích EU.
Daňové podvody a úniky
Pokud fyzická osoba nebo společnost záměrně neplatí daně, chybí tyto peníze ve veřejném rozpočtu. K tomu dochází, když jednotlivec nebo podnik:
záměrně poskytuje nepravdivé informace v daňovém přiznání nebo neplatí plnou částku;
ukládá peníze v zahraničních bankách, aniž by to ohlásil nebo z nich zaplatil daň;
používá „agresivní daňové plánování“, a to tak, že využívá právní kličky, aby minimalizoval daňové výměry.
Jaké jsou důsledky?
Daňové podvody a daňové úniky omezují schopnost země vybírat peníze a provádět hospodářské a sociální politiky. To by mohlo znamenat snížení finančních prostředků na veřejné služby, jako je zdravotní péče nebo vzdělávání.
Moje vláda a EU
kdo co dělá?
Za boj proti daňovým podvodům a únikům odpovídají jednotlivé země. Avšak ve stále více globalizovaném světě poskytuje EU rámec a podporu pro řešení přeshraničních daňových problémů. Právní předpisy EU usnadňují například spolupráci mezi vnitrostátními daňovými orgány.
Podívejte se , jak EU bojuje proti daňovým podvodům a únikům.
„Daňové podvody a úniky EU: Chybějící část“: Podívejte se na video.
Padělání
Zjistěte, jak se vyhnout tomu, abyste kupovali padělky
Práva duševního vlastnictví zajišťují, že se odměňují tvořivé a invenční snahy a že se podporují investice do nových a efektivnějších produktů. Stimulují vytváření nových pracovních míst v hospodářství založeném na znalostech.
Porušování práv duševního vlastnictví je škodlivé, protože snižuje podnikový a státní výnos, tlumí investice a inovace a brání ekonomickému růstu. Výsledkem je úbytek pracovních míst a omezené vytváření blahobytu (hrubého domácího produktu neboli HDP). Zboží, které porušuje práva duševního vlastnictví, může navíc spotřebitelům uškodit, protože je u něj méně pravděpodobné, že splňuje zdravotní a bezpečnostní normy.
Online příručka k identifikaci padělků.
Celní orgány členských států EUse snaží zabránit vstupu zboží porušujícího práva duševního vlastnictví na evropský trh. Seznamte se s legislativním rámcem EU.
‘„Skutečná cena padělků“’: Podívejte se na video.
nadace,
charitativní dary
Když v některých zemích dáváte peníze nevládním organizacím, nadacím nebo charitativním organizacím, které například financují lékařský výzkum nebo udržují historické památky, můžete získat úlevu na daních.
Belgie a Rumunsko patří k zemím, kde můžete charitativní dary uvést v daňovém přiznání na konci roku. Část z částky, kterou jste věnovali, je vám pak vrácena (pokud jste peníze věnovali registrované charitativní organizaci).