данъка
Определение и видове
- Данък върху доходите (процент от получения доходи, който отива в държавната хазна);
- ДДС (данък добавена стойност) и акцизи върху тютюн, алкохол, енергийни продукти и някои специфични стоки, като например върху кафето в Германия;
- Данък върху имущество (базиран на стойността на земя и недвижимо имущество);
- Тарифи/мита (данък върху внесени стоки, предназначени да подпомагат националните предприятия);
- Акцизи (косвен данък, който се удържа при продажбата на конкретна стока);
- Екологичен данък (допълнителен разход, който се добавя към цената при покупка или използване на замърсяващи продукти или дейности, което обезкуражава тяхното потребление и производство);
- Данък върху наследството - В някои страни се среща и данък върху наследството (данък, който се плаща върху пари или имущество, което сте наследили от някого, след като този човек е починал). Събраните данъци отиват направо в бюджета на страната, докато таксите (местните данъци) се събират от общините.
Държавата, на която сте жител за данъчни цели, може да облага доходите ви от цял свят, от трудови или нетрудови доходи. Това включва надници, пенсии, помощи, доходи от имущество или от други източници, или капиталови приходи от продажбата на имущество.
Всяка държава има свое собствено определение за данъчно пребиваване:
Данъчни измами и укриване на данъци
преднамерено предоставя фалшива информация в данъчна декларация или плаща по-малко от цялата сума;
съхранява пари в чуждестранни банкови сметки без да съобщава за това или без да плаща данък върху тях;
извършва „агресивно данъчно планиране“ чрез използване на ограниченията на закона с цел свеждане до минимум на данъчните задължения.
Какви са последствията?
Данъчните измами и укриването на данъци могат да ограничат способността на дадена държава за събиране на средства и изпълнение на икономически и социални политики. Това би могло да означава намаляване на средствата за обществени услуги, като например здравеопазване или образование.
Моето правителство и ЕС
кой какви функции изпълнява?Отговорността за борба с данъчните измами и укриването на данъци се носи от отделните държави. Но в нашия все по-глобализиращ се свят ЕС осигурява рамка и подкрепа за справяне с трансгранични данъчни въпроси. Законодателството на ЕС улеснява сътрудничеството например между националните данъчни органи.
Научете как ЕС се бори срещу данъчните измами и укриването на данъци.
‘„Данъчни измами и укриване на данъци в ЕС: липсващата част“: гледайте видеоматериала.
Фалшифициране
Научете се как да избягвате покупката на фалшиви продукти (стоки ментета)
Правата върху интелектуалната собственост (ПИС) гарантират, че творческите и интелектуални усилия ще бъдат възнаградени, и че инвестициите в нови и по-ефективно продукти се насърчават. Те стимулират създаването на работни места в днешната икономика, почиваща върху устоите на познанието.
Нарушенията, свързани с ПИС, са вредни, тъй като пречат на инвестициите и иновациите, и пречат на икономическия растеж. Те водят до загуба на работни места и намаляват генерирането на богатство (брутен вътрешен продукт или БВП). Освен това стоките, които нарушават ПИС, крият риск от увреждане на потребителите, тъй като е по-малко вероятно те да съответстват на стандартите за здраве и безопасност, от колкото останалите.
Онлайн ръководство за различаване на стоки менте.
TМитническите органи на държавите членки на ЕС са първите, които предотвратяват навлизането на пазара в ЕС на стоки, които нарушават правата върху интелектуалната собственост (ПИС). Научете повече за законодателната рамка на ЕС.
‘„Реалната цена на фалшивите стоки“’: гледайте видеоматериала.
фондации,
благотворителни
организации
В някои държави, когато давате пари на неправителствени организации (НПО), фондации, благотворителни организации — от такива за финансиране на медицински изследвания, до такива които поддържат сгради от историческото наследство — може да получите данъчни облекчения.
BБелгия и Румъния са сред държавите, в които можете в края на годината да посочите в данъчната си декларация, че сте направили дарения за благотворителност. След това част от дареното ви се възстановява (при условие че сте дарили на регистрирана благотворителна организация).