Skip to main content
TAXEDU

Kas yra mokesčiai?

 
Mokesčiai gali būti skirtingų formų, bet šiuos pinigus iš žmonių ir įmonių visada surenka valdžios institucijos. Tai pinigai, kurie vėliau naudojami finansuoti valstybines įstaigas ir gyventojams skirtas paslaugas – pavyzdžiui, ligonines, mokyklas, muziejus, bibliotekas ir kt.

Kodėl reikia mokėti mokesčius?

 •  
 •  
 •  

Kas nusprendžia, kokie bus mokesčių tarifai?

 •  
 •  
 •  

Kokius mokesčius mokame?

 •  
 •  
 •  
 

Mokesčių sumas, kurias reikės mokėti gyventojams ir verslui, nustato į jūsų šalies Seimą išrinkti politikai. Laikoma, kad tokie žmonių atstovų - politikų, priimti sprendimai yra teisėti ir galioja visoje šalyje. Jūsų politikai gali peržiūrėti ir pakeisti mokesčių tarifus bei kitas mokesčių nuostatas (vadinamąsias „mokesčių bazes“).

Išsiaiškinkite, kas jūsų šalyje sprendžia, ką ir kaip apmokestinti.
Apsilankykite savo valstybės mokesčių administratoriaus svetainėje.

 
 
Asmeniniai mokesčiai
Kai pradedate dirbti ir jūsų atlyginimas pasiekia tam tikrą lygį, privalote mokėti pajamų mokestį. Jo dydis priklauso nuo to, kiek uždirbate, ir įvairiose šalyse skiriasi.
Pavyzdžiui, jeigu Belgijoje uždirbate tarp 20,6 tūkst. ir 37,7 tūkst. eurų per metus, jūsų pajamų mokesčio tarifas yra 45 %. Jeigu Austrijoje uždirbate tarp 25 tūkst. ir 60 tūkst. eurų, tarifas yra 43,2 %. Airijoje uždirbant iki 33,8 tūkst. eurų per metus, šis tarifas yra 20 %, o jeigu uždirbate virš 33,8 tūkst. eurų - 40 %.
 
Turto mokestis
Jeigu kas nors turi ar paveldi namą, butą, pastatą ar žemę, vadinasi, jis paveldi nekilnojamąjį turtą. Jeigu turite nekilnojamojo turto, visose ES šalyse privalote mokėti toje šalyje taikomą mokestį.
 
Pelno mokestis
Įmonių mokestį – taip pat vadinamą pelno mokesčiu – nuo uždirbto pelno turi mokėti įmonės, klubai, kooperatyvai ir neįregistruotos asociacijos. Nacionalinių valdžios institucijų nustatomos taisyklės įvairiose šalyse skiriasi.
 
Aplinkos mokestis
Tai mokestis dėl daromos taršos. Kuo didesnį mokestį turite mokėti pirkdami ar naudodami aplinką teršiančius gaminius, tuo mažiau norėsite juos pirkti ar naudoti. Tad mokestis nepalaiko elgsenos, kuri daro žalą aplinkai. Dažniausiai šis mokestis taikomas energetikos produktams, motorinėms transporto priemonėms, orą ir vandenį teršiantiems gaminiams ir pan.
 
Vartojimo mokestis, pridėtinės vertės mokestis (PVM)
ES turi standartines PVM taisykles, bet įvairiose šalyse jos gali būti taikomos skirtingai. Paprastai PVM mokate pirkdami visas prekes ir paslaugas.
 
Mokestį mokate kaskart, kai ką nors perkate internetu ar keliaujate.
Paprastai keliautojams leidžiama parsivežti į savo šalį prekių, kurių vertė ar suma neviršija tam tikros ribos.Muitas yra mokamas už viską, kas viršija šią ribą.
Jeigu prekes internetu perkate iš kitos šalies, atsižvelgiant, iš kur siunčiamos prekės, gali tekti susimokėti muitą.

     Muitu neapmokestinamos prekės, keliaujančios Europos Sąjungos viduje. Jeigu perkate gaminį iš ne ES šalies, iš esmės tampate importuotoju. Tai reiškia, kad turite sumokėti muitą, akcizo mokestį ir pridėtinės vertės mokestį (PVM).


 
 
 

Iš tiesų kadaise buvo metas, kai mokesčių nemokėjome. Bet tai buvo urvinio žmogaus amžius! Tais laikais žmonės turėjo saugoti savo šeimą, medžioti, uogauti, statyti namus ir daryti dar daugybę dalykų – be jokios paramos.

 

Nuo medžiotojų, uogų rinkėjų iki didmiesčių gyventojų

Palaipsniui žmonės pradėjo gyventi kartu kaimuose, vėliau – miestuose. Jie sudarė „socialinį susitarimą“ dėl bendruomenės paramos.

 

Ši parama apima kelių tiesimą, vaikų mokymą, rūpinimąsi ligoniais – dalykus, kurie leidžia visiems mums gyventi lengviau. Šioms paslaugoms apmokėti reikia visų indėlio, ir žmonės tai daro mokėdami mokesčius.

Mokesčių mokėjimas gali būti panašus į bendras atostogas su draugais.

Ar kada nors buvote išvykę atostogauti su draugais? Kai kitą kartą važiuosite atostogauti su draugais, visų paprašykite į taupyklę įmesti šiek tiek pinigų, o šiuos kartu sukauptus pinigus naudokite bendroms išlaidoms, pavyzdžiui, maistui. Taip daug lengviau nei bandyti apskaičiuoti, kiek kiekvienas turi sumokėti kas kartą pavalgius ar apsilankius maisto produktų parduotuvėje! Panašiai pinigus surenka jūsų vyriausybė, kad piliečiams gyventi būtų paprasčiau!

NVO, fondai, labdaros organizacijų aukos

Kai kuriose šalyse paaukojus pinigų nevyriausybinėms organizacijoms (NVO), fondams ar labdaros organizacijoms – nuo finansuojančių medicinos tyrimus iki prižiūrinčių paveldo pastatus – galima gauti mokesčių lengvatų.

 

Belgija ir Rumunija yra vienos šalių, kuriose savo mokesčių deklaracijoje metų gale galite paminėti aukas labdarai. Vėliau dalis jūsų paaukotos sumos jums grąžinama (jeigu aukojote registruotai labdaros organizacijai).
Kas yra vengimas mokėti mokesčius ir mokestinis sukčiavimas?

Europos Sąjungos vaidmuo

Tiek už mokesčių surinkimą, tiek už kovą su mokestiniu sukčiavimu bei mokesčių vengimu, atsakinga jūsų šalies vyriausybė.

ES vaidmuo – prižiūrėti jūsų vyriausybės pasirinktos mokesčių politikos įgyvendinimą. Tuo pačiu metu ES užtikrina lygias sąlygas verslui, kad būtų tinkamai taikomi ir surenkami visi mokesčiai bei PVM.

Kas yra intelektinės nuosavybės teisės ir klastojimas?

Padėkite Tinai nuspręsti teisingai!
Pirmas pavyzdys

Tina norėtų pasiklausyti naujojo Leidi Lalos albumo.

Ką patartumėte jai daryti?

 • Eiti į parduotuvę ir nusipirkti albumą.
 • Parsisiųsti jį iš legalios siuntimosi platformos.
 • Rinktis interneto svetainę, apie kurią jai papasakojo draugas – joje visa muzika yra nemokama.
 • Nesisiųsti albumo. Tina jo klausytis turėtų per legalią internetinių transliacijų platformą (pvz.: Spotify).

Jeigu pasirinkote ‘1’, ‘2’ ar ‘4’ atsakymus, galite būti tikri, kad Tinos sprendimas bus palankus Leidi Lalai ir ji gaus atlygį už savo muziką.

Jeigu pasirinkote ‘3’ atsakymą, tikėtina, kad svetainė Leidi Lalos muziką paviešino be jos leidimo.

 
Antras pavyzdys

Tina norėtų nusipirkti naujausias Leidi Lalos ausines ir marškinėlius.

Ką patartumėte jai daryti?

 • Eiti į Leidi Lalos svetainę ir nusipirkti šiuos gaminius.
 • Nusipirkti juos stebėtinai pigiai iš neoficialios prekyvietės, apie kurią jai pasakojo draugas Deividas.
 • Eiti į už poros mėnesių vyksiantį Leidi Lalos koncertą ir šiuos gaminius nusipirkti ten.

Jeigu pasirinkote ‘1’ ar ‘3’ atsakymą, galite būti tikri, kad Tinos sprendimas bus palankus Leidi Lalai ir ji gaus atlygį už savo muziką.

Jeigu pasirinkote ‘2’ atsakymą, tikėtina, kad pigūs marškinėliai ir ausinės turguje yra padirbti.

Taigi... Kas, trumpai tariant, yra gaminio klastotė?

Gaminys, kuris imituoja kitą originalų gaminį (pavyzdžiui, sportiniai bateliai) ir yra parduodamas kaip jo klastotė. Taip būna ne tik drabužių atveju – muzika, programinė įranga, vaistai, automobilių ir lėktuvų dalys, žaislai, elektronika ir t. t. taip pat gali būti padirbti.

… o kaip dėl INT?

Kadangi Leidi Lala kuria savo albumus, muzika yra laikoma „jos“. Būtent tai vadiname intelektinės nuosavybės teisėmis.

Kaip nenusipirkti padirbtų gaminių?

 
 
 

Faktai ir skaičiai iš visos ES

 •  
 •  
 •  
 • 2015 m. mokestinės pajamos (įskaitant socialines įmokas) ES šalyse siekė 40 % bendrojo vidaus produkto , ir sudarė maždaug 89 % visų valdžios pajamų.
 • Europoje mokestinių pajamų santykis su BVP didžiausias buvo Prancūzijoje (47,9 % BVP), Danijoje (47,6 %) ir Belgijoje (47,5 %). Mažiausia dalis buvo Airijoje (24,4 %), Rumunijoje (28,0 %), Bulgarijoje (29,0 %), Lietuvoje (29,4 %), Latvijoje (29,5 %) ir Šveicarijoje (28,1 %).
 • Mokestinės pajamos kasmet keičiasi. Pagrindinės priežastys – pokyčiai ekonomikoje (užimtumo lygis, prekių ir paslaugų pardavimas ir kt.) ir mokesčius reglamentuojančiuose teisės aktuose (mokesčių tarifai, mokestinė bazė, slenksčiai, atleidimas nuo mokesčio ir kt.). Tai paveikia valdžios išlaidų biudžetą.