Miért foglalkozzak az adókkal?
Szeretném tudni,
hogy ki fizet a parkokért és a játszóterekért
Bevezetés az adózás
témakörébe Európa legfiatalabb,
9–12 éves polgárai számára
Ismerd meg Olivért!
Tizenegy éves, és szeretné megtudni, hogy ki finanszírozza a parkokat, a játszótereket, a tanárokat, a kórházakat – és sok minden mást. Anya azt mondta, hogy a park mindenkié, mert adópénzből fizetik. Ezt hogy értette?
Mi az az adó?
Az adó olyan pénz, amit az állam vagy a helyi önkormányzatok gyűjtenek be, majd újra szétosztanak az ugyanabban a városban vagy országban élő emberek között, vagy amit utak, iskolák, parkok és olyan helyek építésére fordít, amelyek nélkül nem lennénk meg. Az összegyűjtött pénz mértéke attól függ, hogy az embereknek mennyi jövedelmük van.
Ez a pénz az alábbi helyekről származik:
- az emberektől, akik dolgoznak, vagy valahonnan pénzt kapnak – ez a jövedelemadó ;
- az emberektől, akiknek valamilyen ingatlanuk van – ez az ingatlanadó ;
- vállalkozásoktól – ez a társasági adó ;
- a tevékenységekből, amelyek hatással vannak a környezetre – ez a környezetvédelmi adó ;
- a pénzből vagy (ingóságokból) értékes vagyontárgyakból, amelyeket valamelyik rokonod rád hagy, miután meghalt – ez az örökösödési adó;
- különböző termékeket vásárló vagy szolgáltatásokat igénybe vevő emberek – ez az általános forgalmi adó (ÁFA).
Hogyan befolyásolják az adók az életemet?
Adók nélkül kevesebb pénz lenne ezeknek a dolgoknak a kifizetésére.
Kattints a fenti tevékenységekre, hogy lásd, hogyan járulnak az adók hozzájuk.múzeumba
Gondolj azokra a gyönyörű festményekre és dinoszaurusz-modellekre! Mit gondolsz, a múzeum hogyan tudja ezeket kifizetni? Ha van belépési díj, az jól jön. De az nem elég! A maradékot általában adókból fizetik ki.
iskolában
Amikor iskolába mész, olyan anyagokat használsz, amelyeket a tanároktól kapsz, és az iskola által épített játszótéren játszol. Mindkettőre csak az adók miatt van lehetőség
buszra
Az olyan közösségi közlekedési eszközöket, mint a buszok, a villamosok, a metró és a vonatok, szintén az adókból származó pénzekből tartják fent
kerékpársávban
A biciklisávokat építők munkáját is az összegyűjtött adókból fizetik ki, mint ahogy az elkészítésükhöz használt aszfaltot és festéket is.
kórházba
A kórházak fenntartásának módja országról országra változik. De a megépítésüktől kezdve az orvosok és az ápolók kifizetéséig, valamint a kutatásokhoz és az emberek életének megmentéséhez használt drága eszközök megvásárlásáig szinte mindig felhasználnak adókból begyűjtött pénzeket.
Ki fizet adót?
Az adókat általában azok az emberek fizetik, akik azt meg tudják tenni.
Például azok az emberek, akik dolgoznak, a fizetésük egy részét a kormányzatnak adják.
Én fizetek adót? Vásároltál mostanában bármilyen játékot, édességet vagy magazint? Ha igen, akkor fizettél adót!
Az „általános forgalmi adót” a termékek és szolgáltatások árának többségéhez hozzáadják. Az adó mértékét azon a nyugtán látod, amit a vásárláskor kapsz.
Mi történik, ha nem fizetek adót?
Néhányan megpróbálják elkerülni, hogy befizessék a számukra előírt adót. Ezt ‘csalásnak’ vagy ‘adóelkerülésnek hívják’.
Képzeld csak el, ha az osztályodban mindenkinek oda kellene adnia az egyik kedvenc játékát az iskolának, hogy minden gyerek játszhasson vele. Ha te odaadnád az egyik játékodat, de az osztályból a többiek nem, mit gondolnál?
Ha mindenki befizeti az adót, az mindenki javára válik.
Szívesen élnél adók nélkül?
Ha nem lennének adók, rosszabb lenne a közbiztonság, kevesebb jutna kultúrára, kevesebb út, kórház, iskola, múzeum, közkönyvtár és busz, valamint kevesebb tiszta víz stb. lenne.
Когато хора или предприятия преднамерено се опитват да скрият своите доходи, за да избегнат плащането на данък, това се нарича „данъчна измама“.
Когато хората си служат с измама, за да платят по-малко, това се нарича „укриване на данъци“.
Az Európai Unió szerepe
Az EU-nak 27 tagállama van. A történelmük, a földrajzuk és a kultúrájuk mindnek más és más – és az adórendszerük is különböző.
Bár az országodban a saját országod gyűjti össze az adókat, és veszi fel a küzdelmet az adócsalással és az adóelkerüléssel szemben, az EU segíti az országokat abban, hogy könnyebben együtt tudjanak működni, és meg tudják osztani egymással az információkat.
Hamis márkatermékek
(hamisítás)
Olivér szeretne venni egy pár új cipőt ... különösen szereti a „Pike” márkát.
Segíts Olivérnek, hogy el tudja dönteni, hol vegye meg a cipőt.
Elmegy a „Pike” boltba, és a cipőt, amit szeretne, 55 €-ért tudná megvenni!
A barátja, Zoé azt mondja neki, hogy tud egy elárusítóhelyet, ahol szinte ugyanolyan cipőket tud venni 25 €-ért!
-Vegye meg a cipőt a „Pike” boltban?
-Hallgasson a barátjára, és vegye meg a cipőt azon az elárusítóhelyen, amelyet Zoé említett?
-Ha a cipőt egy ismeretlen elárusítóhelyen veszi meg, Olivér nem lehet benne biztos, hogy valódi „Pike” cipőt vásárolt, mert az ára nagyon alacsony. Ez túl szép ahhoz, hogy igaz legyen! Továbbá nem tudhatja biztosan, hogy a lábát melegen és szárazon tartja-e, mint az „igazi” Pike cipők.
-Ha a cipőt a „Pike” boltban veszi meg, Olivér biztosan azt a cipőt kapja meg, amiről álmodott, és biztos lehet benne, hogy az tartós lesz, és a lábait melegen és szárazan tartja.
Néhány ember saját maga készít el cipőket, aztán ráteszi Olivér kedvenc cipőjének a márkajelzését. Ezt úgy teszik meg, hogy nem kapták meg hozzá a „Pike” vállalattól az engedélyt... Ezt hamisításnak hívják.
Ezek a „hamis márkatermékeket” áruló vállalatok általában nem fizetnek adót. Olivérnek pedig azt is tudnia kell, hogy ezek a hamis termékek néha azonnal tönkremennek, amikor használni próbálja őket – és akár még veszélyesek is lehetnek.
Szeretnék többet megtudni az adózásról!
Kérdezd meg a szüleidet, hogy milyen adókat fizetnek, és hogy mit gondolnak róluk. Határozz meg olyan tevékenységeket vagy helyeket, amelyeket az adókon keresztül fizetnek meg.
Az országodban melyik hatóság gyűjti össze az adópénzeket?
Keresd meg az interneten! Nézz utána néhány szokatlan múltbeli és jelenbeli adónak a különféle országokból!