Skip to main content
TAXEDU

Kaip nepasimesti ES užimtumo sąvokų labirinte


Panagrinėkime samdomo darbuotojo ir savarankiškai dirbančio asmens sąvokų galvosūkį

„Jūs samdomas darbuotojas ar savarankiškai dirbantis asmuo?“ Šis klausimas iš pažiūros paprastas. Samdomas darbuotojas yra asmuo, dirbantis darbdaviui, o savarankiškai dirbantys asmenys dirba sau. Taigi daugeliui žmonių atsakyti į šį klausimą nesunku. Vis dėlto kai kuriais atvejais viskas nėra taip paprasta. ES šalių nacionaliniuose teismuose neretai nagrinėjami nesutarimai dėl asmenų užimtumo statuso. Šiais klausimais buvo kreiptasi net į Europos Teisingumo Teismą.

Šiame straipsnyje aptarsime, kodėl svarbu suprasti savo užimtumo statusą. Taip pat apžvelgsime keletą esminių veiksnių, pagal kuriuos galima atskirti, ar esate samdomas darbuotojas ar savarankiškai dirbantis asmuo.

Darbuotojas ar savarankiškai dirbantis asmuo: kodėl svarbu atskirti?

Skirtumai tarp samdomo darbuotojo ir savarankiškai dirbančio asmens gali būti daugialypiai, sudėtingi, o kartais ir ginčytini.

Nuo jūsų kaip samdomo darbuotojo ar savarankiškai dirbančio asmens statuso priklauso, kokiomis darbuotojų teisėmis galite naudotis. Bėgant metams ES valstybėms narėms išleido nemažai direktyvų, reglamentuojančių įvairias sritis, pavyzdžiui, darbuotojų darbo laiką, mokamas atostogas, sveikatą ir saugą darbo aplinkoje. Vienas iš pavyzdžių – ES darbo laiko direktyva (2003/88/EB), pagal kurią, be kita ko, reikalaujama, kad ES valstybėse narėse darbuotojams per metus būtų užtikrinamos bent keturių savaičių trukmės kasmetės apmokamos atostogos. Šios direktyvos padeda užtikrinti tam tikras darbuotojų teises visoje ES.

Nuo jūsų užimtumo statuso priklauso ne tik jūsų teisės, bet ir pareigos, įskaitant jūsų kaip mokesčių mokėtojo pareigas. Pavyzdžiui, jei esate samdomas darbuotojas, jūsų darbdavys atsakingas už jūsų darbo mokesčių suskaičiavimą ir perdavimą mokesčių inspekcijai. O jei esate savarankiškai dirbantis asmuo, už mokesčių suskaičiavimą ir perdavimą mokesčių inspekcijai atsakingas (-a) esate jūs pats (-i). Įvairiose ES valstybėse narėse darbo pajamų ir savarankiškos veiklos pajamų apmokestinimo taisyklės gali skirtis. Taigi kad tinkamai sumokėtumėte mokesčius, privalote žinoti savo užimtumo statusą.

Aš samdomas darbuotojas ar savarankiškai dirbantis asmuo?

Samdomų darbuotojų ir savarankiškai dirbančių asmenų įdarbinimo situacijų gali būti įvairių. Jei nėra aišku, ar asmuo yra samdomas darbuotojas ar savarankiškai dirbantis asmuo, toks atvejis turi būti vertinamas individualiai. Asmuo laikomas samdomu darbuotoju, jei darbdavys:

  • sprendžia:
    • kur vykdoma asmens veikla (darbo vieta);
    • kiek valandų per dieną asmuo dirba (darbo valandos);
    • kokią veiklą vykdo asmuo atsižvelgiant į įmonės verslo poreikius;
    • kaip turi būti vykdoma veikla, ir duoda asmeniui nurodymus;
  • prisiima su įmonės veikla susijusią riziką.

 

Asmuo laikomas savarankiškai dirbančiu, jei jis (ji) pats (-i):

  • sprendžia:
    • kur vykdoma jo (jos) veikla (darbo vieta);
    • kiek valandų per dieną jis (ji) nori dirbti (darbo valandos);
    • kokią veiklą vykdo atsižvelgiant į įmonės verslo poreikius;
    • kaip turi būti vykdoma veikla;
  • prisiima su vykdoma veikla susijusią riziką;
  • gali įdarbinti kitus asmenis kaip samdomus darbuotojus ar papildomą darbo jėgą.

Be to, priklausomai nuo konkretaus atvejo, nustatant užimtumo statusą gali būti atsižvelgiama į daugybę kitų veiksnių.

Kur galėčiau sužinoti daugiau?

Norėdami daugiau sužinoti apie užimtumą ir mokesčius ES, susipažinkite su įvairia mokomąja medžiaga TAXEDU svetainėje.

Language
Lietuvių